BELEDİYE HABERLERİ
Giriş Tarihi : 24-03-2021 14:51   Güncelleme : 24-03-2021 14:51

YENİ PROJELER KOCAELİ'DE

YENİ PROJELER KOCAELİ'DE

Kocaeli’yi ortak akılla yönetmek, ulusal ve uluslararası arenada marka ve mutlu şehir hedefine ulaştıracak sürdürülebilir projeler ortaya koymak amacıyla Büyükşehir Belediyesi’nce kurulan Kent Politikaları ve Araştırmaları Merkezi “ŞURA”, Çevre ve Şehircilik Politika Kurulu ilk toplantısını yaptı. Kurulun ilk gündem konusu olarak “Çevre Master Planı” ele alındı

“ÇEVREYE DUYARLI, YAŞANABİLİR KENT KOCAELİ”
Toplantı başlangıcında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Mesut Önem, “Çevreye Duyarlı, Yaşanabilir Kent Kocaeli” başlıklı sunumu yaptı. Büyükşehir’in çevre yatırımlarına önem verdiğini belirten Önem; “İzmit Körfezi gri bir görüntüden mavi bir görüntüye kavuştu. Çevresi arıtma tesisleriyle dolu. Yüzde 100 arıtma ile Körfez’e atık su ulaşımını engelliyoruz. Kocaeli için sürdürülebilir bir çevre istiyor ve bunun için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

“BÜYÜKŞEHİR’İN ÇEVRE YATIRIMLARI”
Kocaeli Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sevil Veli ise; “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi çevre konusunda önemli yatırımlar yapan bir belediye. Bu zamana kadar yapılan çalışmalar önemli. İzmit Körfezi’nin etrafı arıtma tesisleriyle çevrili. ‘Çevre Eylem Planı’ oluşturulması önemli. Biz bu konuda ortak çalışmalar yapmalı ve bilgi alışverişinde bulunmalıyız. Bu kapsamda oluşturulan bu kurulun önemli kararlar alacağına ve güzel projeler oluşturulacağına inanıyorum” ifadesini kullandı.

“ÇEVRE VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ÖNEMLİ”
Gebze Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Küçükmehmetoğlu de; “Kent Politikaları ve Araştırmaları Merkezi altında buluşan Çevre ve Şehircilik Politika Kurulu’nun önemli işler yapacağına inanıyorum. Bunu ilk gündem maddesi olarak “Çevre Master Planını” ele almasından görüyoruz. Çevre önemli bir konu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin çevre konusunda yaptıkları yatırımları biliyoruz. Bize düşen bu kent için sürdürülebilir projeler üretmektir. Bu kapsamda yapacağımız çalıştay ve paneller bize yol haritası çizecektir” açıklamasında bulundu.

GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİ
Çevre ve Şehircilik Politika Kurulu ilk toplantısında tüm kurul üyelerinin görüşlerine başvurularak bundan sonraki çalışmalar için bilgi havuzu oluşturma ve öncelikli olarak Çevre Çalıştayı yapılması kararlaştırıldı.