BELEDİYE HABERLERİ
Giriş Tarihi : 17-02-2021 13:36   Güncelleme : 17-02-2021 13:36

Yavaş adım tarihi atılım!

Yavaş adım tarihi atılım!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Başkent’in tarihi mirasını ayağa kaldıracak projeleri birer birer hayata geçiriyor. 

Başkan Yavaş sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımda Ulus’u tarihi dokusuna uygun olarak canlandıracaklarını belirterek, “Cumhuriyet döneminin emaneti olan bu yapılarımızın sağlıklaştırma ve cephe yenileme çalışmalarını tamamlayarak tekrar faaliyete geçireceğiz. Başkentimizin tarihi geleceğine ışık olacak” dedi. Proje kapsamında Anafartalar Caddesi ve Çarşısı, Posta Caddesi, Ulus İş Hanı, Çıkrıkçılar Yokuşu ve Sobacılar Çarşısı’nın bulunduğu bölge yenilenerek Başkent’e kazandırılacak. Büyükşehir Belediyesi ayrıca tarihi Roma Tiyatrosu’nu dünya kültürel mirasına alınması için “Roma Tiyatrosu ve Arkeopark Projesi” ile açık hava müzesi ve cazibe merkezi haline dönüştürecek. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Başkent’in tarihine sahip çıkan projelere öncelik veriyor.

CAZİBE MERKEZİ

Başkan Yavaş’ın talebi doğrultusunda kent tarihini ve kültürel mirası gün yüzüne çıkaracak projeleri hayata geçirmek için çalışmalarını hızlandıran Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı, Ankara’nın sembol noktalarından biri olan Anafartalar Caddesi ve Çarşısı başta olmak üzere Ulus Meydanı ve çevresinde sağlıklaştırma ve cephe yenileme çalışmalarını başlatıyor. Dünya kültürel mirasına kazandırılması yönünde adım atan Büyükşehir Belediyesi ayrıca Roma Tiyatrosu ve Arkeopark Projesi ile de tarihi mekanı cazibe merkezi haline dönüştürmeyi planlıyor.

 “ULUS, CUMHURİYET DÖNEMİNİN EMANETİ”

Geçmişe ışık tutan tarihi mekanları ayağa kaldırmayı ve gelecek nesillere Başkent tarihini taşımayı amaçlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ulus’un tarihi kimliğine uygun olarak çehresini değiştirecek ve turizmi canlandıracak iki ayrı proje için düğmeye bastı.
Sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımla Başkentlilere başlanacak projeyi tanıtan Başkan Yavaş, “Ulus’u tarihi dokusuna uygun olarak canlandırıyoruz. Cumhuriyet döneminin emaneti olan bu yapılarımızın sağlıklaştırma ve cephe yenileme çalışmalarını tamamlayarak tekrar faaliyete geçireceğiz. Başkentimizin tarihi geleceğine ışık olacak” dedi. Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı tarafından bu yıl içerisinde restorasyon ve çevre düzenlemelerine başlanacak olan iki ayrı projenin dünya kültürel mirasına kazandırılması yönünde çalışmalar hızlandırıldı.   

BAŞKENT TARİHİNİ DÜNYA TANIYACAK

Ulus’un tarihi geçmişine tanıklık eden Anafartalar Caddesi ve Çarşısı ile Posta Caddesi, Ulus İş Hanı, Çıkrıkçılar Yokuşu ve Sobacılar Çarşısı’nda da sağlıklaştırma ve cephe yenileme çalışmalarına başlayacak olan Büyükşehir Belediyesi, tarihi mirasa sahip çıkacak. Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’in tarihi miraslarından biri olan Roma Tiyatrosu’nu gün ışığına çıkaracak “Roma Tiyatrosu ve Arkeopark Projesi” ile binlerce yıllık tarihe ev sahipliği yapan Roma Tiyatrosu’nu da yeniden gün yüzüne çıkaracak. Roma Tiyatrosu’nu arkeopark alanına dönüştürerek kent turizmine kazandıracak proje kapsamında; ziyaretçileri ağırlayacak karşılama merkezi, çocukların arkeolojik eğitim alacağı oyun alanı ve üniversiteden akademisyenlerin nezaretinde aktif kazı yapılabilme imkanı sağlanacak.