BELEDİYE HABERLERİ
Giriş Tarihi : 01-10-2021 11:09   Güncelleme : 01-10-2021 11:09

Van Belediyesi standı fuarda göz aldı

Van Belediyesi standı fuarda göz aldı

Van Doğu Anadolu Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı 11’nci kez kapılarını ziyaretçilerine açtı. Fuarda Büyükşehir Belediyesinin standı ziyaretçiler tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. 

Van Expo Kongre ve Fuar Merkezinde Türkiye’nin yanı sıra  İran, Azerbaycan, Irak ve Gürcistan’dan da firmaların standının bulunduğu fuarın açılışı törenle gerçekleştirildi. Açılışa, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Ak Parti Van Milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar, İrfan Kartal, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Fatih Çelikel, AK Parti İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, kaymakamlar, belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, iş insanları ve vatandaşlar katıldı.

Açılışta konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Türkiye’nin pandemi döneminde rakip ülkelere oranla turizm alanında daha az daralma ile çıktığını belirterek, “Güçlü sağlık altyapımızın yanı sıra başlattığımızın Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı ve gerçekleştirdiğimiz dinamik uluslararası tanıtım faaliyetleriyle Türkiye, turizm sektörü ziyaretçi sayısı bakımından dünya ortalamasına ve rakip ülkelere kıyasla daha az bir daralmayla bu zor dönemi atlattı. 2021 yılının son çeyreği itibariyle uluslararası etkinliklerin ve fuarların yeniden düzenlenmeye başlayacağını öngörmüştük." dedi.

Vali Mehmet Emin Bilmez ise fuara, İran, Azerbaycan, Gürcistan, Irak'tan ve Türkiye'nin değişik illerinden firmaların katıldığını ifade etti.

Pandemi olmaması halinde Türkiye'de en çok fuar düzenlenen illerden birinin Van olacağını kaydeden Vali Bilmez, "Valilik ve belediye olarak artık kent merkezinde böyle çadırlarda yöresel ürünler ve başka ihtiyaçlara yönelik fuarlara müsaade etmiyoruz. Onun için bu fuar merkezimize hepimizin sahip çıkması ve çok fonksiyonel olarak kullanmamız gerekiyor. Vaka sayısı itibariyle en iyilerden biriyiz. Ama aşı oranımız maalesef Türkiye'de istediğimiz düzeyde değil. Tüm vatandaşları aşı olmaya davet ediyorum." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından protokol tarafından fuarın açılış kurdelesi kesildi.

BÜYÜKŞEHİR STANDINDA RENKLİ GÖRÜNTÜLER

Fuar da renkli bir stant açarak Van’ın tarihi ve turistik güzelliklerini sergileyen Büyükşehir Belediyesi, ilk günden birçok misafiri ağırladı. Stantta, Van Oturma gecesi ekibinin seslendirdiği türküleriyle halaylar çekilirken, misafirlere kentin yöresel lezzetleri de ikram edildi. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Fatih Çelikel de stant açan firmaları gezerek vatandaşlarla sohbet etti.  

Organize Sanayi Bölgesi Fuar ve kongre salonunda bulunan fuar, 3 Ekim'e kadar ziyaretçilerini ağırlayacak.