BELEDİYE HABERLERİ
Giriş Tarihi : 07-03-2022 20:48   Güncelleme : 07-03-2022 20:48

Tunceli Eşitlik Biriminden ‘Regl Tabusu ve Regl Yoksulluğu Farkındalık’ Atölye Çalışması

Tunceli Eşitlik Biriminden ‘Regl Tabusu ve Regl Yoksulluğu Farkındalık’ Atölye Çalışması

Belediye eşitlik birimiüniversite öğrencililerine dönük iki günlük atölye çalışması düzenledi.

 

Atölye çalışmasında ilk gün “Regl Tabusu” ve “Regl Yoksulluğu Farkındalık Atölyesi” başlığıyla yapılırken ikinci gün yapılan atölye, “Flört Şiddeti ve Türleri” kavramına dönük içeriklerden oluştu. Belediye konferans salonunda gerçekleşen atölyeyi eşitlik biriminde çalışma yürüten Sosyal Hizmet Uzmanları tarafından gerçekleştirdi.

 

Birinci gün yapılan atölye çalışmasında Sosyal Hizmet Uzmanı Sinem Çakar, toplumsal cinsiyet eşitliği bağlamında regl tabusu ve regl yoksulluğu konusunu ele aldı. Atölyede her kadının regl deneyimlememesi aynı zamanda regli deneyimleriyle her bireyin de kadın olmamasından ötürü cinsiyetlerden bağımsız olarak ele alınması gerektiği üzerinde duruldu. Bunun yansıra atölye, Dünya ve Türkiye genelinde daha çok kadınların regl deneyimlerine dair daha fazla bilgi ve veri olması sebebiyle, kadınlar ve regl bağlamı ele alınarak oluşturuldu. Atölye sonunda katılımcılara ücretsiz hijyen pet dağıtımı yapıldı.

 

İkinci gün yapılan atölye çalışmasında ise Sosyal Hizmet Uzmanı ve Aile Danışmanı Saadet Coşkun; Flört Şiddeti, Cinsel Şiddet ve Cinsel Mitler konularını işleyen atölyeyi gerçekleştirdi. Atölyede flört şiddetinin ne olduğu, flört şiddeti türleri, flört şiddetini besleyen mitler, güvenli ve güvensiz ilişki ayrımı, cinselliğin ne olduğu, cinsel şiddetin ne olduğu, cinsel mit ne demektir, cinsel mitlerin sınıflandırılması ve şiddete maruz kalındığında yapılması gerekenler ele alındı. Atölye sonunda flört şiddeti temalı kısa film izlenerek film hakkında tartışma yürütüldü.