BELEDİYE HABERLERİ
Giriş Tarihi : 18-02-2021 13:10   Güncelleme : 18-02-2021 13:10

Trabzon’a özel Millet Bahçesi!

Trabzon’a özel Millet Bahçesi!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca inşaatı süren Ortahisar Millet Bahçesi’nin 54 dönümlük bölümünü kapsayan birinci etabının mart ayı içinde açılması planlanıyor. Millet Bahçesi’nde futbol sahası, tribün, yürüyüş yolu, kaykay düzeneği ve buz pateni pisti de yer alacak.

Trabzon'da, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 62 dönümlük alanda inşası devam eden Ortahisar Millet Bahçesinin 54 dönümlük bölümünü kapsayan birinci etabının mart ayı içinde vatandaşların hizmetine sunulması hedefleniyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın vizyonu çerçevesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığının inisiyatifiyle 81 ilde ve bazı ilçelerde çok güzel millet bahçeleri inşa edildiğini, bunlardan üçünün de Trabzon'da bulunduğunu söyledi. 

TARİHE SAYGI

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Ortahisar Millet Bahçesi'nin inşa edildiği alanın Trabzon için çok özel bir anlam ifade ettiğinin altını çizerek, "Burası, eski Avni Aker Stadyumu'nun bulunduğu alan. Burası 70'li yıllardan itibaren ilk kez İstanbul'un dışında şampiyonlukların yaşandığı şehir. Şampiyonluk kupalarının kaldırıldığı alan burası ve Barcelona, Liverpool gibi birçok dünya devinin de dize getirildiği saha. Dolayısıyla burasının Trabzonluların hatırasında çok önemli bir yeri var. O bakımdan biz de bu alanı geçmişine, tarihine yakışır bir şekilde spor temalı bir millet bahçesi olarak düşündük, planladık" dedi.

TRİBÜN DE OLACAK

Bakanlık tarafından inşası devam eden millet bahçesinde, diğerlerinde olmayan futbol sahası ve tribün de bulunduğunu vurgulayan Zorluoğlu, “Burada eski günleri anacağımız tribün de var. Sahanın etrafında insanlarımızın gelip rahatlıkla spor yapabileceği bir sistem kuruluyor. Biz de buraya bir dokunuş yaptık, Trabzon'da olmayan bir şey inşa ettik. 400 metrekarelik alanda sentetik buz pateni sahası inşa ediyoruz, büyük oranda tamamlandı. Buraya ayrı bir keyif katacak. Spor anlamında da gençlerimizin buraya daha çok gelmesini sağlayacak çok önemli bir dokunuş. Yine 600 metrekare alanda da kaykay yapılabilecek 8 rampa ve çanak düzeneği yapıyoruz. Çocuklarımız, gençlerimiz için bu alanı çok daha cazip hale getirmeye çalışıyoruz." Zorluoğlu, Ortahisar Millet Bahçesinde millet kıraathanesi, restoran, eğlenme ve dinlenme alanları, bisiklet ve yürüyüş yollarının da yer alacağını dile getirerek, 7 binin üzerinde bitki ve ağaç dikilerek yeşil alana dönüştürüldüğünü aktardı. Zorluoğlu, Ortahisar Millet Bahçesinin birinci etabının maliyetinin yaklaşık 23 milyon lira olduğunu belirtti. Başkan Zorluoğlu, Ortahisar Millet Bahçesinin altında 300 araçlık otopark da yapıldığını, bölgeye gelenlerin araçlarını rahatlıkla buraya park edebileceklerini sözlerine ekledi.