BELEDİYE HABERLERİ
Giriş Tarihi : 03-03-2021 15:22   Güncelleme : 03-03-2021 15:22

Kestel’den dijital toprak analizleri

Kestel’den dijital toprak analizleri

Kestel Belediyesi ilçeye kazandırdığı dijital toprak tahlili cihazıyla toprağın ihtiyaç duyduğu gübre çeşitlerini ve miktarlarını tarlada anında öğrenecek. Yakın kızılötesi ışınlar sayesinde, gübre maliyetlerini düşürüp yüksek verim ve kazanç elde edebilecek. Ölçüm yaptırmak için Kestel Belediyesi’ni arayan çiftçiler, beş dakika içerisinde toprak tahlili sonucunu alabilecek.
Belediye Park ve Bahçeler Müdürü Yüksek Ziraat Mühendisi Ali Cebeci, ‘’Dijital toprak ölçüm cihazı, kızılötesi teknolojisi ile topraktan bulunan azot, fosfor, potasyum, organik madde, toprak sıcaklığı gibi değerleri bir telefon uygulaması sayesinde 5 dakika içerisinde bizlere raporluyor. Bu cihazdan önce toprak tahlili yaptıran çiftçilerimiz, 15-20 gün süreyle sonuç beklemek zorunda kalıyordu. Ancak çiftçilerimize sunduğumuz bu hizmet sayesinde 5 dakika içerisinde sonuçlarını teslim edeceğiz” açıklamasında bulundu

‘SAĞLIKLI PROJE

Projeyi hayata geçiren ilk belediyenin Kestel Belediyesi olduğunu belirten Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır, ‘’ Bursa’da kurumlar bazında, Türkiye’de ise belediyeler olarak bu projeyi hayata geçiren ilk yerel yönetim olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Fazla gübrelemenin önüne geçerek, çevre kirliliğini de engelleyeceğiz. Çiftçilerimiz daha bilinçli ve sağlıklı bir şekilde ekonomilerini geliştirebilecek. Toprağın verimini, çiftçilerimizin gelirini artıracak olan bu proje, ülkemizin yükselen ekonomisine daha da katkı sunacak” dedi. (İHA)