BELEDİYE HABERLERİ
Giriş Tarihi : 26-02-2021 21:22   Güncelleme : 26-02-2021 21:22

İzmir’in öncelikli derdi tarım oldu!

İzmir’in öncelikli derdi tarım oldu!


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yeni süreçteki vizyonlarına dair bilgiler verirken, “Öncelikli meselemiz tarım. Ayrıca ilçelerin altyapı eksikliklerini gidereceğiz” dedi. 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in üç günlük Bakırçay Havzası turu Dikili’den başladı. İlçe muhtarlarıyla bir araya gelen Başkan Soyer, ilçenin içme suyu kapasitesini artıracak ve evsel atık su sorununu çözecek yeni yatırımların müjdesini verdi. İzmir Tarımı vizyonunu anlatan Soyer, “Öncelikli meselemiz tarım. Bir yandan ilçelerimizin altyapı eksikliklerini gidereceğiz, diğer yandan tarıma destek olacağız” dedi. 

YOKSULLUĞA VE KURAKLIĞA ÇARE

İzmir Tarımı vizyonu ile kuraklığa ve yoksulluğa çare üretmek için yola çıkan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in havzalar bazında başlattığı geziler devam ediyor. Ocak ayında Beydağ, Ödemiş ve Bayındır’ı kapsayan Küçük Menderes Havzasında “Başka Bir Tarım Mümkün” sloganıyla İzmir Tarımı projesini anlatan ve yatırımları inceleyen 
Soyer, sel felaketi nedeniyle ertelenen üç günlük Bakırçay Havzası turuna başladı. 

SU SIKINTISI BİTECEK

Toplantının açılışında konuşan Başkan Soyer, muhtarların demokrasi zincirinin ilk halkası olduğunu belirterek, belediyenin tüm üst düzey bürokratlarıyla muhtarları buluşturan bu toplantılara büyük önem verdiğini belirtti. Başkan Soyer muhtarların taleplerini dinlemek ve çözüm bulmak için Dikili'de olduklarını söyleyerek ilçede yapılacak önemli altyapı yatırımlarına ilişkin de bilgi verdi. İZSU Genel Müdürlüğü’nün Dikili’nin altyapısını geliştirmek için yaptığı yatırımlara hız kesmeden devam ettiğini belirten Soyer, “Dikili'nin su sorununu çözmek için yeni su kuyularını devreye aldık, yeni kuyuları da hizmete alacağız. 15,6 milyon liralık yatırımla Çandarlı İçme Suyu Göletinin suyunu arıtacak içme suyu arıtma tesisimizin yapımı sürüyor. Tesis haziran ayında tamamlanacak ve böylelikle Çandarlı'nın mevcut içme suyu kapasitesinde bir o kadar daha artış olacak" diye konuştu. 

ARITMA TESİSİ 2023’TE AÇILIYOR 

Başkan Soyer, Dikili'ye kuracakları ileri biyolojik atık su arıtma tesisiyle bu bölgenin en önemli sorunlarından biri olan evsel atık su sorununu çözeceklerini söyleyerek, "Kanal meselesi bu bölgenin on yıllardır süren sorunu. Süreçleri hızlandırarak takip ettik. Ciddi bir yatırım yaparak bütün bölgenin atık sularını toplayacağız. 210 kilometre uzunluğunda da kanal yapacağız. Tesisimizi 2023 yılında hizmete almayı planlıyoruz" dedi. 

ÜRÜN BEDELLERİ 348 MİLYON LİRA 

Başkan Soyer, Küçük Menderes Havzasındaki üreticilere yönelik verdikleri alım garantisinin Bakırçay Havzası için de geçerli olduğunu dile getirdi. Geçen yıl ürün alımları için ödedikleri 144 milyon lirayı bu yıl 348 milyon liraya çıkaracaklarını aktaran Soyer, "Dikili'de su sıkıntısı gündeme geldi. Yanlış tarım politikaları yüzünden su giderek azalıyor, derine iniyor. İzmir Tarımı vizyonu doğrultusunda küçükbaş hayvancılığı artırıp, suyu az tüketen üreticilere teşvik vereceğiz. Sizden alabildiğimizden daha fazlasının satışının garantisini vereceğiz. İzmir Büyükşehir Belediyesinin satın alacağı kestanenin, peynirin bir sınırı vardır ama sizin üretiminiz daha fazladır. Onu da satmanızı taahhüt edeceğiz. Ne üretiyorsanız bedeli karşılığında satın istiyoruz. Kimse sizin emeğiniz üzerinden para kazanmasın istiyoruz." 

GENÇLER KÖYLERİNDE DURACAK 

Kuraklıkla ve yoksullukla mücadele edeceklerini aktaran Soyer, “Gençler köylerde durmuyor' deniyor. Halbuki toprağından kazandığıyla hayatını geçirebileceğini bilse o çocuklar bu köyden ayrılmaz. Bunun tek bir yolu var. Bu da bizim üretime destek olmamızdan geçiyor. Sizin ürününüzü artıracak, onun bedelini almanızı sağlayacak ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.  (İHA)