BELEDİYE HABERLERİ
Giriş Tarihi : 27-12-2021 12:46   Güncelleme : 27-12-2021 12:46

Diyarbakırlı ressamlardan karma sergi

Diyarbakırlı ressamlardan karma sergi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kentte yaşayan ve üreten ressamları buluşturduğu karma resim sergisini sanatseverlerle buluşturdu.

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, Diyarbakırlı sanatçıların eserlerini sanatseverlerle buluşturmak için “Diyarbakır’da Yaşayan ve Üreten Ressamlar Buluşması Karma Resim Sergisi”ni açtı.

Kent Konservatuarı sanatçılarından Ahmet Yurtsever küratörlüğünde, 40 ressam tarafından yapılan 100’ü aşkın eserin yer aldığı sergi, Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi Sergi Salonunda sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

7 Ocak 2022’ye kadar devam edecek serginin açılışını Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Çelik ve sanatçılar gerçekleştirdi.

Çelik, sergi açılışında yaptığı konuşmada, bu tür sanatsal çalışmaların Diyarbakır’ın marka değerine katkı sağlaması açısından önemli bulduğunu söyledi.

Sanatçıları desteklemek için çeşitli projeler geliştirdiklerini anlatan Çelik, sanatçıların üretimi ile şehrin markasına değer katmaya çalıştıklarını ifade etti.

Çelik konuşmasının ardından katılımcılarına belgelerini takdim etti.

Ressamların buluşması gelenek haline gelmeli

Görsel Sanatlar Öğretmeni Mehmet Emin Ateş, Diyarbakır'da yetenekli sanatçıların olduğuna dikkati çekti. 

Sergiyi çok anlamlı bulduğunu ve bir gelenek haline gelmesini istediğini belirten Ateş, Diyarbakır’ı böyle güzel şeylerle görmek ve ifade etmenin çok anlamlı olduğunu aktardı. 

Sergide yer alan resmini anlatan Ateş, şunları kaydetti: 

“Benim resmim aslında Ortadoğu’daki şu anki durumu anlatan bir çalışma. Ortadoğu'nun genel anlamda bir portresini çizmeye çalıştım. Ortadoğu'daki acıların yüze yansımasını ifade etmeye çalıştım.”

Sergide 3 eseri yer alan ev hanımı ve 2 çocuk annesi Leyla Esen ise hobi olarak başladığı çizimlerinin sergide yer almasından çok mutlu olduğunu dile getirdi. 

Çizimlerinin sergide yer almasıyla kendine güvenmeye başladığını anlatan Esen, Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı etkinliklere daha çok katılım sağlamayı istediğini belirtti.

Sergiyi ziyaret eden üniversite öğrencisi Vedat Karus, sanatçıların ürettiği eserleri bir arada görmekten mutlu olduğunu aktardı. 

Sergiyi gezerken hayatından kesitleri ve şehrin yansımasını gördüğünü anlatan Karus, herkesin gelip görmesi gereken bir sergi olduğunu vurguladı.