BELEDİYE HABERLERİ
Giriş Tarihi : 15-03-2021 15:33   Güncelleme : 15-03-2021 15:33

'Belediyeler şehrin hakimi değil hadimidir'

'Belediyeler şehrin hakimi değil hadimidir'

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin; “Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren bu şehri birlikte yöneteceğiz demiştik ortak akıl ve istişare bizim mottomuz demiştik. Bizim yönetim anlayışımız belediyeler şehrin hâkimi değil hadimi yani hizmetkarı olarak görüyoruz. Bu noktadan milletimizden aldığımız yetkiyle bize emanet edilen milletimizin her zaman bizi denetlemesi gerektiğine yaptığımız ve yapacağımız hizmetleri hesap verilebilir ve şeffaf bir belediyecilik anlayışıyla yerine getirme gayreti içerisinde olduğumuzu ve milletimizin her zaman gelip hesap sorma hakkının olduğu bilincinde hizmet ediyoruz. Şehrimizin menfaatine olan projeleri ben değil biz anlayışıyla yerine getirme ve her zaman alnımızın akıyla milletimizin karşısına çıkma heyecanındayız. O yüzden bugünden geriye baktığımızda milletimize dokunan her kesimden hemşehrimizin sesi nefesi olan ihtiyaçlarına karşılık verebilen bir anlayışla hizmet ediyoruz. Sloganımız şu "Çünkü Biz Gönüller Kazanmaya Geldik" 94 ruhuyla hemşehrilerimizin yanlarında onların hizmetkârı olmaya geldik.” ifadelerine yer verdi.
 
"MİLLETİMİZİN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ"
Son bir yıl milletimiz açısından çok farklı bir dönem olarak geçti diyen Bilgin, “Hem ülke olarak hem Sivas’ımız olarak bu süreci iyi şekilde atlattık. Dünyanın diz çöktüğü bir virüsle mücadele de sınavımızı iyi verdik gerek hastalık sürecinde gerek filyasyon döneminde gerek kısıtlamalar sürecinde milletimizin yanında olduk olmaya da devam edeceğiz. Bu noktada belediye olarak bizlerde üstümüze düşen fazlasıyla yerine getirmeye çalıştık. 1,5 milyon ücretsiz maske, 18 bin hijyen seti dağıtımı,2 milyon 500 litre dezenfektan ile ilaçlama çalışması, sağlıkçılarımıza ücretsiz toplu ulaşım hizmeti, kapalı olan esnaflarımızdan kira bedeli almadık, Pandemi sürecinden etkilenen esnaflarımıza yönelik iki farklı nakit desteğinde bulunduk. 1.000 ₺ ilk destekten 1.540 esnafımız faydalandı. 1.500 ₺ olan ikinci dönem nakit desteği ise 946 esnafımıza verildi. Toplamda esnaflarımız için 2 milyon 937 bin ₺ tutarında nakit yardımı yaptık.6 bin 784 ailemize bir defaya mahsus 500’er TL nakit yakacak yardımında bulunduk. Toplamda 3 milyon 392 bin ₺ yakacak yardımı yaptık. Pandemiden dolayı kurulamayan iftar çadırı etkinliğini evlere taşıdık. 12 bin 300 aileye Ramazan ayı boyunca iftarlık ikramında bulunduk. Uzaktan eğitime destek olmak amacıyla 4 bin ihtiyaç sahibi öğrencimize tablet bilgisayar ve 1 yıllık internet desteği sağladık. Şehrimizdeki ihtiyaçlı ailelerimizin çocuklarına yönelik; 5 bin öğrenciye 526 bin TL nakit ve 77 bin TL değerinde ise kırtasiye malzemesi desteği sağladık. Bu zorlu süreçte halk otobüsçülerinin de yanlarında olduk. 249 araca, maddi değeri 1 milyon 750 bin lira olan 258 bin 960 litre yakıt desteği verdik. İşgaliye bedelini ise %50 oranda indirerek 420 biletten 210 bilete düşürdük.” ifadesini kullandı.

"190 BİN METREKARE YEŞİL ALAN ÇALIŞMASI"
Başkan Bilgin; “Ferah bir şehir için yeşil alan çalışmalarımıza ağırlık verdik. Bu kapsamda park revizeleri, yeni parklar ve dikilen yeni ağaçlarla 22 Milyon lira değerinde 190 bin metrekare yeni yeşil alan çalışması gerçekleştirdik. 15 bin adet nitelikli ağaç, 12 bin 100 metre yürüyüş ve bisiklet yolu, eskiyen parkların revize edilmesi, Millet Bahçesi, Yumurtatepe Bölge Parkı (55 bin metrekare) Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Bölge Parkı, Eski Numune Hastanesi ve 27 Haziran Öğretmenler Parkı’nın bulunduğu alana ‘Öğretmenler Millet Bahçesi Projesi’ni kazandıracağız. Toplum her kesimine eşit ve kaliteli hizmet götürerek yaşam standardını yükseltmek hedefi çerçevesinde, engelli vatandaşlarımızın da hayatlarını kolaylaştıracak birçok çalışmaya imza attık. Okul, kurs ve hastaneye ücretsiz servis imkânı, içme suyunda %50 indirim,33 bin metre hissedilebilir yüzey yapımı, E-KPSS ve meslek edindirme kursları, sesli ve akıllı durak uygulaması, akülü araç şarj istasyonları, “Engel olma destek ol” kitabı, engelli akülü araçların tamir ve bakımını gerçekleştirdik. Diğer yandan Glütensiz gıda bulmakta zorluk çeken Çölyak hastalarımızın gıda temini için İstasyon Caddesi üzerinde Glütensiz Gıda Büfesi oluşturduk. Yük olan değil, yük alan belediyecilik anlayışıyla esnaf ve vatandaşlarımızın yanında olduk. 2019, 2020 yılında olduğu gibi 2021 yılında da suya zam yapmadık.” dedi.

"GERİ DÖNÜŞÜME ÖNEM VERİYORUZ"
Bilgin; “Şehrimizin sosyal hayatı ve turizmine büyük canlılık katacağına inandığımız Kızılırmak Projesi’nin ilk ve en önemli ayağı olan ana kollektör hatlarının yapımına başladık. Sağ ve sol sahil şeridi boyunca uzanacak olan hat 32 kilometre uzunluğa sahip olacak. Katı Atık Düzenli Depolama Sahasında modern topraksız cam sera kuruyoruz. 40 milyon TL değerindeki sera projesi tamamlandığında, şehrimizin hem istihdamı hem de üretimine büyük değer katacak. 600 Adet Geri Dönüşüm kutusunu okullara dağıttık,8 ton atık pil,50 ton atık yağ, 10 ton ambalaj atığı,900 ton atık araç lastiği,6 ton elektronik atık,400 ton tekstil atığı,2 bin ton Tıbbi atık toplanarak geri dönüşüm sürecine dâhil edildi. Böylece hem ülke ekonomisine katkı sağladık, hem de çevre kirliliğinin önüne geçtik. Geçmişimize saygı gereği kabristanlarımızı birer çiçek bahçesi haline dönüştürüyoruz. Bu minvalde başlattığımız mezarlık bakımı, çevre düzenleme ve ağaçlandırma çalışmasıyla Aydoğan Mezarlığı’nı yeni bir görünüme kavuşturduk. Yukarı Tekke’de ise 4 bin 200 eski mezarın dönüşümünü gerçekleştirdik. Halfelik Mezarlığı’nda 500 adet ağacı toprakla buluşturduk.” dedi.

"YENİLENEN ŞEHİR PROJELERİ"
Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, kendi enerjimizi kendimiz üretiyoruz. Çayboyu Mahallesi’nde 20 bin metrekare alan üzerine ilk etapta 999 KWE (kilovat) kapasiteye sahip olacak Güneş Enerji Santrali kuruyoruz. Yıllardır beklenen Esentepe Kentsel Dönüşüm Projesine başladık. Proje kapsamında, rezerv alanda yer alan 480 konutun inşaat çalışmalarına devam ediyoruz. Perakende sebze halini yeniliyor, üzerini kapatıyoruz. Etrafındaki tarihi eserlere yakışan, her yönüyle kullanım kolaylığı sağlayan düzenleme çalışmalarımızı kısa süre içerisinde tamamlamayı hedefliyoruz. Perşembe Pazarı'nın üstünü kapatıyor, pazar yerini modern bir görünüme kavuşturuyoruz. Pazar günlerinin dışında kapalı otopark ve çok amaçlı etkinlik alanı olarak hizmet verecek proje yaz-kış kullanım kolaylığı sağlayacak. Can ve mal güvenliğimizi sağlayan itfaiye teşkilatımız için yeni ve modern bir hizmet binası inşa ediyoruz. Yenişehir bölgesinde 15.000 m2 olarak yapımına başladığımız yeni tesisi, kısa zaman içerisinde hizmete almayı planlıyoruz. Sivas’taki tüm okullarda öğretmen odalarının standartlarını yükselterek yeniliyoruz. Milli Eğitim Müdürlüğü, Belediyemiz ve Sivas Valiliği tarafından imzalanan protokol kapsamında merkezdeki 70 okul için çalışmalara başlayan Belediyemiz, ilk olarak Vali Zübeyir Kemelek Ortaokulu’nun öğretmenler odasını yeniledi. Sivas merkezde 70, ilçelerde 70 olmak üzere toplamda 140 okulun öğretmenler odasının standartlarının yükseltilmesi ve teçhizatlarının yenilenmesi için Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile işbirliği protokolü imzalandığını söyledi.