BELEDİYE HABERLERİ
Giriş Tarihi : 20-05-2021 15:16   Güncelleme : 20-05-2021 15:16

Artık İnkumu'da mavi bayraklı

Artık İnkumu'da mavi bayraklı

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Uluslararası Çevre Eğitim Vakfının (FEE) verdiği Mavi Bayrak ödüllerinin açıklandığını belirterek, Bartın Belediyesi'nin başvurusu üzerine İnkumu Plajının da Türkiye’de bulunan 519 Mavi Bayraklı plaj arasında yer aldığını söyledi.  3. dönem projeleri arasında yer alan Mavi Bayrak’ı almanın mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Akın “Dünyanın en seçkin turizm ve çevre ödüllerinden olan Mavi Bayrak’ı İnkumu’na kavuşturduk. Mavi Bayrak turizmde daha da artış olmasını sağlayacaktır. İlimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. “ dedi.

                Dünyanın en seçkin turizm ve çevre ödüllerinden olan Mavi Bayrak’ta Türkiye, 2021 yılında da zirvedeki yerini korudu. Uluslararası Çevre Eğitim Vakfının (FEE) verdiği Mavi Bayrak ödüllerinin 2021 yılı değerlendirmeleri sonucunda, geçtiğimiz yıl Türkiye’de 486 olan ödüllü plaj sayısı 519’a ulaştı. Türkiye’de bulunan 519 Mavi Bayraklı plaj arasında İnkumu Plajı da yerini aldı. Bartın Belediyesi'nin başvurusu üzerine İnkumu Plajı üç adet Mavi Bayrak almaya hak kazandı.

33 Önemli Kriter Kısa Sürede Tamamlandı

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’ın talimatları doğrultusunda plajda gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda sezon içerisinde 15 gün ara ile deniz suyu analizlerinin yapılması, atıksu arıtma tesislerinin uygunluğu, hassas doğal alanların korunması, cankurtaran ve ilkyardım malzemeleri bulundurulması, acil durum planı, engelli olanakları, atıkların ayrıştırılması, çevre eğitimi ve bilgilendirme zorunluluğu gibi Mavi Bayraklı plajların sahip olması gereken 33 önemli kriter kısa sürede tamamlandı. Kriterlerin tamamlanmasıyla birlikte Belediye Başkanı Cemal Akın’ın yeni dönem projeleri arasında yer alan İnkumu’na Mavi Bayrak Projesi hayata geçmiş oldu.

“Vatandaşlarımıza Verdiğimiz Bir Sözü Daha Yerine Getirmiş Olduk”

Bir projesini daha hayata geçiren Belediye Başkanı Cemal Akın, vatandaşlara verdikleri sözleri yerine getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Başkan Akın, açıklamasında şu ifadeleri kullandı; “Yeni dönem projelerimiz arasında yer alan İnkumu Plajı’na “Mavi Bayrak” Projesi ile ilgili çalışmalarımızı tamamladık. Vatandaşlarımıza verdiğimiz bir sözü daha yerine getirmiş olduk. Bilindiği gibi Bartın Atıksu Arıtma Tesisi ve İnkumu Derin Deniz Deşarjı Tesisimiz ile deniz suyu temizliğimizi sağlamıştık. Bartın Belediyesi olarak, Bartın tarihinin en büyük hibeli projesini gerçekleştirdik. Suyun temizliğine bakıldığında analiz sonuçları İnkumu’nda ‘A’ seviyesinde çıkıyor. Bunu yaptığımız altyapı çalışmalarıyla başardık.

“İlimize Hayırlı Uğurlu Olmasını Diliyorum”

Bu çalışmamızın yanı sıra plajımızda fiziki anlamda yapmamız gereken hususlar da vardı. Mavi Bayrak plaj kriterleri çerçevesinde plajımızda istenilen tüm kriterleri yerine getirdik. Bu kriterlerin sağlanması için yoğun çalışma yaptık. Yaptığımız bu çalışmaların sonucunda da temiz, bakımlı, donanımlı, güvenli ve dolayısıyla uygar bir çevrenin sembolü, gerekli standartları taşıyan nitelikli plaj anlamına gelen Mavi Bayrak’ı İnkumu sahilimiz için aldık. Kıyıların korunması, çevre bilincinin gelişmesinde ve turizm pazarlanmasında Mavi Bayrak Programının önemli bir yeri bulunuyor. Vatandaşlar, gidecekleri plajı seçerken araştırmalar yapıyor. Araştırılan özelliklerin başında mavi bayraklı plajlar içinde olup olmadığı geliyor. Bu nedenle İnkumu’na aldığımız Mavi Bayrak turizmde daha da artış olmasını sağlayacaktır. Karadeniz’in incisini Bayrağına Kavuşturduğumuz için çok mutluyuz.  İlimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”