BELEDİYE HABERLERİ
Giriş Tarihi : 29-09-2021 16:05   Güncelleme : 29-09-2021 16:05

Aksaray'da yeni bir festival

Aksaray'da yeni bir festival

Aksaray Belediyesi tarafından bu yıl ilki düzenlenecek olan Bağbozumu ve Uçurtma festivali çeşitli etkinlerle kutlanacak.

Aksaray’ın üzümüyle meşhur Kargın Köyünde düzenlenecek olan Bağbozumu ve Uçurtma festivalinde katılımcılar doyasıya eğlenecek.

Kargın Köy merkezinde 2 Ekim Cumartesi günü saat 11.00’da başlayacak festival, 18.00’a kadar sürecek. Festivalde mehteran gösterileri, çocuk oyun şenlikleri, uçurtma şenliği, sinema etkinliği ve mahalli sanatçıların katılımı ile konserler gerçekleşecek. Ayrıca festivale Helvadere Beldesi, Karaören, Karataş, Akhisar, Yuva, Yenipınar, Yaprakhisar, Uzunkaya, Elmacık, Koçpınar ve Gözlükuyu köyü gibi köylerden de katılım olacak.

Festivalin anısına Kargın Köyünde bağlardan üzümler kesilerek temsili olarak yılın ilk üzüm hasadı yapılmış olacak. Festivalde köy merkezinde en iyi üzüm pekmezi yarışması da düzenlenecek. 1’inciye tam, 2’nciye yarım, 3’üncüye çeyrek altın ile ödüllendirilecek. Mansiyon ödülü alanlara çeşitli hediyeler dağıtılacak.

Aksaray'ın üzümünün kalitesinin tescillenmesi adına organize edilen festivalde uçurtma şenliği ile gökyüzü semaları rengarenk uçurtmalarla süslenecek.

Aksaray tarihinde ilk kez böyle bir festivale ev sahipliği yapacaklarını açıklayan Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, “Hasandağı yöremizin kendine has iklimi ve coğrafi konumu itibari ile burada yüzyıllardır üzüm yetiştiriciliği yapılmaktadır. Biz burada organik üzüm yetiştirildiğinin tescillenmesi için ilk kez bağbozumu festivali düzenliyoruz. İlkini düzenlediğimiz  Bağbozumu ve Uçurtma festivalini geleneksel hale getirmesi hedefliyoruz. 2 Ekim Cumartesi günü Kargın Köyünde saat 11.00’da başlayacak olan festivalimize tüm halkımızı davet ediyorum” şeklinde konuştu.