BELEDİYE HABERLERİ
Giriş Tarihi : 02-11-2021 12:46   Güncelleme : 02-11-2021 12:46

Adıyaman Belediyesi'nden örnek proje

Adıyaman Belediyesi'nden örnek proje

Adıyaman Belediyesi, Türkiye’ye ve dünyaya örnek olacak bir adım atarak, son yıllarda Adıyaman’ın en büyük problemlerinden biri haline gelen caddelerde, sokaklarda, mezarlıklarda, dilendirilen, çalıştırılan kadınlar ve çocuklar için harekete geçti.

  Adıyaman Belediyesi, Türkiye’nin kanayan yarası haline gelen bu problemin çözümü için büyük bir proje başlattı. Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve halka yönelik farkındalık çalışmaları içeren bu proje büyük bir heyecan yarattı.

Birçok kurum projeye destek veriyor

   Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği’nin finanse ettiği Adıyaman Belediyesi'nin yürüttüğü projeye Adıyaman Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Adıyaman Emniyet İl Müdürlüğü, Adıyaman İl Müftülüğü, Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Adıyaman İl Göç İdaresi Müdürlüğü gibi birçok kurum ve kuruluş destek sunuyor.

Projenin amacı halkı bilinçlendirmek

   Proje, Adıyaman’da yaşayan halkın İnsan Ticareti ve Emek Sömürüsü konusunda bilinçlendirilmesini amaçlıyor. Bilinçlendirme kampanyalarını yürütecek yerel halk ve mültecilerin de içinde olduğu gönüllü gençlerden oluşan bir ekip oluşturuldu. Yine bu kapsamda proje yürütme ofisi kuruldu. Projenin detayları ise oluşturulan sosyal medya hesaplarından paylaşılacak.

Camiler ve okullarda seminerler düzenlenecek

   Şehir halkı broşürlerle, reklam panolarıyla, billboardlarla, afişlerle bilinçlendirilecek. Ayrıca camiler, okullar, iş yerleri ve çeşitli kamu kurumlarında bilinçlendirme çalışmaları kapsamında seminerler düzenlenecek. Yine proje kapsamında farkındalık oluşturmak için okullarda resim, grafik ve kısa film yarışmaları yapılacak.

5 belediyeden birisi olduk

   Avrupa Konseyi ve AB’nin ‘Türkiye’de Çocuk Ticareti ve Emek Sömürüsü Amacıyla İnsan Ticareti Konusunda Farkındalık Yaratma’ çalışması kapsamında hazırladığı proje ile hibe desteği almaya hak kazanan 5 belediyeden birisi olan Belediyemiz çalışmalarına büyük bir hız verdi.

Projenin ikinci toplantısı yapıldı

   Bu kapsamda Kadın Danışma Merkezi’mizde projenin ikinci toplantısı yapıldı. Toplantıya Belediye Başkan Yardımcısı Ramazan Oruç, Zabıta Müdürümüz Orhan Şahin ve Proje Koordinatörlüğünü yürüten İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdüremiz Aysun Hallaç’ın yanı sıra birçok kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ve projede görev alan Genç Gönüllüler katıldı.

   Proje sorumluları toplantıda proje hakkında bilgi verdi.

“Tüm vatandaşlar bilinçlendirilecek”

   Adıyaman'da yaşanan İnsan Ticareti ve Emek Sömürüsü kapsamına giren sorunlarla ilgili tüm halkın bilinçlendirileceğini söyleyen sorumlularımız, “Bu projenin tamamlanması ile birlikte ilimizde İnsan Ticareti ve Emek Sömürüsü kapsamına giren yerel sorunlarımıza gençlerimizin ve tüm halkımızın desteğiyle çözüm bulmayı hedefliyoruz” açıklamasında bulundu.

“Proje toplam 6 ay sürecek”

   Sorumlular  proje ile ilgili verdiği bilgilere şöyle devam etti: “Projemiz İnsan Ticareti ve Emek Sömürüsü hakkında farkındalık oluşturmaya yönelik bir proje… Bu proje Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilmekte… Türkiye’de konu ile ilgili desteklenen 5 belediyeden biriyiz. Proje toplam 6 ay sürecek. 6 ay boyunca hem halka yönelik, hem de okullarda olacak eğitimlerimiz, seminerlerimiz olacak. Öğrencilere yönelik resim, grafik tasarım ve kısa film yarışmalarımız olacak.

“Hedef kitle tüm vatandaşlar”

   Hedef kitlemiz Adıyaman'da yaşayan tüm vatandaşlar. Tüm vatandaşlarımızın Adıyaman'da yaşanan İnsan Ticareti ve Emek Sömürüsü kapsamına giren sorunlarla ilgili bilinçlendirilmesini sağlayacağız.

   Proje Adıyaman Belediyesi tarafından yürütülecek. Aile Çalışma Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Emniyet İl Müdürlüğü, İl Müftülüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Göç İdaresi Müdürlüğü, projemizin iştirakçi kurumları olarak destek sunacaklar. Aynı zamanda üniversite öğrencileri, üniversite öğrenimini tamamlamış gönüllü gençler projenin yürütülmesinde aktif rol oynayacak.

“Halkın desteğiyle bu soruna çözüm bulmayı hedefliyoruz”

   Projede çalışacak gönüllü arkadaşlar belirlenirken hem yerli halkın, hem de mülteci misafirlerinde olmasına özen gösterildi. Proje yürütülürken gençlerin de sürece dâhil olmasıyla yerel yönetimlerde gençlerin söz sahibi olması da sağlandı . Bu projenin tamamlanması ile birlikte Adıyaman'da insan ticareti ve emek sömürüsü ile ilgili yerel sorunlara gençlerimizin ve tüm halkımızın desteğiyle çözüm bulmayı hedefliyoruz.”