BELEDİYE HABERLERİ
Giriş Tarihi : 09-04-2021 14:40   Güncelleme : 09-04-2021 14:40

56.BİSİKLET TURUNUN STARTI NEVŞEHİR'DE

56.BİSİKLET TURUNUN STARTI NEVŞEHİR'DE

56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur'u için tüm hazırlıklar tamamlandı. Pazar günü startı Kayaşehir’den verilecek ve Nevşehir-Kapadokya etabı ile başlayacak olan yarış, 18 Nisan'da Kuşadası'nda gerçekleşecek finişle son erecek.  25 takım ve 175 sporcunun katılacağı yarışın toplam uzunluğu ise 1.344 kilometre olarak saptandı.

Yarışın basın toplantısı, yerli ve yabancı medya mensupları ile kalabalık bir davetli topluluğunun katılımı ile Nevşehir'deki Crowne Plaza'da yapıldı.

Basın toplantısına konuşmacı olarak Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı, Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) Yarış Direktörü Roland Hofer ile federasyonun asbaşkanı Berat Alphan katıldı.

Basın toplantısını takip edenler arasında AK Parti Nevşehir Millletvekilleri Mustafa Açıkgöz ve Yücel Menekşe, Nevşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran, ilçe kaymakamları ve belediye başkanları da yer aldı.

VALİ BECEL"SON DERECE MUTLUYUZ"

Basın toplantısında konuşan Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel şunları söyledi:

"Anadolu’nun merkezinde yer alan Nevşehir muhteşem doğası, yer altı şehirleri ile önemli bir turizm merkezidir. İlimiz yıl boyunca çeşitli organizasyonlara ev sahipliği yapmaktadır. 2016 yılında yine burada gerçekleşen bu tura ev sahipliği yapmıştık. Her türlü önlem alındı ve 1.500 personelimiz görev yapacaktır. 2021 yılının Avrupa spor kenti ilan edilen şehrimizde böylesine güzel bir organizasyonu yapmaktan son derece mutluyuz. Bu turun buradan geçmesine vesile olan herkese şükranlarımızı sunuyor ve teşekkür ediyorum.”

KÜÇÜKAKIRCI,”3 MİLYAR İNSAN İZLEYECEK”

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı organizasyonun öneminden bahsederek önemli mesajlar verdi:

"Ben de yıllar önce bu turu koşmaktan son derece mutluyum. 56'ncısı düzenlenen organizasyon en güçlü bir sporcu topluluğu ile büyük mücadeleye sahne olacak. 3 milyar kişi bu büyük yarışı izleme imkânı bulacak. Bu elbette büyük bir turizm propagandası niteliği taşıyacaktır. Emeği geçen herkese teşekkürü bir borç biliyorum. Eurosport  ve TRT 8 gün boyunca Türkiye'yi dünya evlerine misafir edecek."

HOFFER, "MERHABA TÜRKİYE"

UCI (Dünya Bisiklet Birliği) yarış komiseri Roland Hoffer, bir kez daha Türkiye'ye gelmekten mutlu olduğunu söyleyerek konuşmasının bazı bölümlerini Türkçe olarak yansıttı. Hoffer özetle şöyle dedi: "Düşünüyor ve inanıyorum ki yine mükemmel bir yarış ve etaplar bizi bekliyor. İnanın buraya gelmekten çok ama çok mutluyum. Bu pandemi döneminde bu kadar ülke, takım ve sporcunun katılımını sağlamak kolay değil. Herkese başarılar diliyorum cümlesini Türkçe olarak ifade etti.

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN MESAJI, "SPOR EVRENSEL BİR FAALİYETTİR"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu büyük organizasyon için görüşlerini açıklarken önemli mesajlar verdi.

"Spor insanları bir araya getiren, farklı kültürleri buluşturan, rekabetle birlikte dayanışmayı, kaynaşmayı arttıran evrensel bir faaliyettir” diyen Erdoğan, “ Gençlik yıllarımdan beri spora gönül vermiş birisi olarak 7'den 77'ye tüm vatandaşlarımın bir spor dalı ile meşgul olmasını için büyük çaba harcadım. Himayelerimizde gerçekleşen bu önemli spor organizasyonumuza katılan, tüm sporcu ve takımlar ile kafile yöneticilerine en kalbi duygularımla Türkiye'ye hoş geldiniz diyor ve başarılar diliyorum" ifadelerini kullandı.

BAKAN KASAPOĞLU, "DÜNYA'NIN EN PRESTİJLİ ORGANİZASYONU"

Gençlik Ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu da Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun dünyanın en prestijli organizasyonu olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

"Türkiye olarak 19 yıldır yapılan altyapı ve tesis yatırımları ile hayata geçirilen proje ve etkinliklerle bütün dünyada spor organizasyonları için aranan ülke hâline geldik. Ve bisiklet branşında da iddiamızı sürdürme yönünde çok önemli bir adım atıyoruz. Her yıl turnuvaya farklı rotaları dâhil ederek hem bisiklet turumuza derinlik katıyor, hem daha fazla insanın bu organizasyona erişimini arttırıyor, hem de ülkemizin cennet köşelerini dünya kamuoyunun ilgisine sunuyoruz. Bu yıl gelen takımlar ve katılım itibarı ile 55 yılın en kuvvetli organizasyonuna şahit olacağız."

ASBAŞKAN ALPHAN, KAPADOKYA VE GÖĞÜBELİ NEFES KESECEK

Bisiklet Federasyonu Asbaşkanı Berat Alphan da bu yılki etaplar hakkında bilgi verirken, Pazar günü koşulacak Kapadokya etabının özellikle yabancı medya mensupları tarafından ilgi ile takip edileceğini ve bu etabın sportif tarafının yanı sıra, turizm açısından da önemli bir propaganda aracı olacağını söyledi. Alphan, Kumluca-Elmalı (Göğübeli Tırmanışı) etabının da nefes kesecek bir yarışa sahne olacağını ifade etti.